תרגילים לרפואת העיניים עד הסרת משקפיים?

מאמינים בזה? אני נתקל בזה יותר ויותר וגם בעדויות של ממש שבנאדם נוהג עם משקפיים על פי הרישיון חייב ואז אחרי תרגילים תקופה מסויימת הוא מתחיל לרדת לו המספר עד הסרה שלהן. נתקלתי בזה בכמה מקומות (רפואת שניידר למשל אם שמעתם על זה) ואשמח לדעת עד כמה שווה להשקיע בנושא ואם יש פה מישהו שהרגיש שינוי ושיפור בעקבות כל מיני תרגילים ועצות

שלום, 
רוב בעיות הראיה כגון קוצר ראיה רוחק ראיה ואסטיגמטיזם נובעות ממבנה לא תקין של גלגל העין והקרנית. בקוצר ראיה למשל גלגל העין ארוך מדי לעומת כח העדשה של העין. באסטטגמטיזם ישנו עיוות במבנה הכדורי של הקרנית והיא יותר בצורת פוטבול אמריקאי. תרגילי עיניים בהם מזיזים את העין בכיוונים שונים או מתמקדים במרחקים שונים לא מסוגלים לשנות בצורה משמעותית את מבנה העין או אורכה. לכן הייתי ממליץ להזהר מאד מתרגילי עיניים במיוחד שיטות וערכות שמאחוריהן עומדים גורמים מסחריים. עמדת אנשי המקצוע בתחום העיניים כולל איגוד רופאי העיניים האמריקאי היא שתרגילי עיניים אינם מועילים לראיה. קיימות שיטות אחרות לשיפור הראיה אשר הוכחו במחקרים מדעיים כגון השתלת עדשה תוך עינית, ניתוחי לייזר לשיפור ראיה ועוד.
באיחולי בריאות טובה,
ד"ר אלדד אדלר, רופא בכיר במחלקת עיניים

צוות מחלקת עיניים,
מרכז רפואי העמק

כפי שכתבתי למעלה בשאלה התשובה אינה חד משמעית. לפני חמש שנים נאלצתי להרכיב משקפיים כיוון שהיד הייתה כבר קצרה וכתב קטן לא יכולתי לראות מקצה היד. פרט לכך הרי שסבלתי מכאב עיניים כשראיתי דברים קרוב מדי. התקשיתי להסתכל על אנשים שישבו לצידי  ממש מקרוב בגלל הרגשה עמומה ולא נעימה בעין. הואיל ולא התרגלתי לתחושת המשקפיים והובהר לי שהקרנית שלי דקה לאחד מסוגי הניתוח שהם מדויקים התחלתי בתרגילים בשיטת בייטס בהמלצת אופטמיטריסטית מומחית לשיטה. התרגילים הם כפי שתאר ד"ר אלדד תרגילי תנועה, קרוב עצמים לעין כדי שהיא תתרגל למיקוד מטווח קצר ותרגיל לשינוי באור. כמו כן ישנו תרגיל הרפייה שנחשב חשוב ואמורים לעפעף יותר בעין. אני כבר כמה שנים לא מרכיב משקפיים ומסתדר בלעדיהם. השיפור ניכר בהמון תחומים. רואה את השעה בשעון בקלות מתי שארצה, רואה איפה לחתום כשאני נדרש בעקבות תשלום באשראי, רואה תפריטים במסעדות שפעם לא ראיתי, מסוגל לקרוא תכולת מזון הכתובה בכתב קטן על המוצרים בסופר ואפשר להמשיך. בעבר הרגשתי תחושת נכות כל פעם שנזקקתי למשקפיים אפילו כדי לראות מה השעה וזה השיפור העצום שקרה בנוסף להרגשה שהצלחתי לעצור את שעון ההזדקנות לפחות בתחום אחד.  האינסטיקט להרחיק דברים מהעין נעלם לחלוטין וחזרתי לנורמה של קרוב העין לכתב יד לא ברור או קטן, קרבתי בחזרה את הטלויזיה ואת המחשב ואני יכול לראות עצמים ואנשים מטווח אפס ללא הכאב העמום שתארתי קודם. הבעיה היא שעדיין אני לא רואה כמו שהייתי ילד. עדיין נוח לי עם תאורה טובה, כתב בהיר מאוד על נייר לבן אתקשה לראות או אפילו לא אראה, אלה מצבים נדירים התלויים באיכות המסמך שאותו אני נדרש לקרוא אבל קיימים. בנוסף, אחרי שימוש ממושך בעיניים אני רואה מטושטש גם לטווח רחוק ואני נזקק להרפיית העיניים. בכלל יתכנו עקב האמור הבדלים חדים בראייה לאורך הימים ואף בתוך היום שהרי אין תמיד זמן/אפשרות לעצור הכל ולהרפות את העיניים (ההרפייה בסה"כ פותרת את בעיות הטשטוש אחרי מאמץ). חשוב גם לציין שבעבודתי אני נדרש לעיני רוב היום לצפייה במחשב וניירת, בתחום עיסוק אחר סביר שהתרגילים היו מושלמים עבורי. התחושה שלי שד"ר אלדד צודק שהתרגילים אינם משנים את מבנה העין אבל בניגוד לדבריו מאפשרים לעין להסתגל למצב החדש. הדבר דומה לכך שכיום אוכל לרוץ בעזרת אימון קבוע את אותם ק"מ שכילד יכולתי לרוץ ללא תרגול. גם התחזית של רופאי העיניים שהתייעצתי איתם בנוגע לתרגילים לפני חמש שנים שאמרו לי שתוך זמן קצר אתייאש ואעבור למשקפיים לא התממשה. בנוסף שמעתי על מספר מקרים שבהם התרגילים עזרו. מכיר שני אחים שאחד עושה תרגילים והשני לא. הראשון שיותר מבוגר מסתדר בלי משקפיים והשני לא וזאת למרות שהראשון מבצע רק את תרגילי התנועה. בקיצור, כבעל ניסיון, התרגילים טובים למי ששונא משקפיים או לא יכול לעשות ניתוח. מי שיתעצל לתרגל באופן קבוע וממושך ואין לו בעיה עם משקפיים עדיף לו להמנע מהתרגילים ולהסתפק במשקפיים או ניתוח. ועוד הערה, אבא שלי היה מרחיק את העיתון אחרי גיל 40 כדי לקרוא אותו ולכן רכש משקפיים. הוא לא הרכיב אותם בגלל ספר תרגילים בשיטת בייטס שהיה בבית שלנו שמחברו הסביר שהמשקפיים פוגעות בסופו של דבר בראייה. אבל אבא שלי גם לא תרגל בניגוד אלי. כיום, מעל גיל 80 הוא רואה טוב גם מקרוב וגם מרחוק מה שרופאי העיניים הסבירו לי שלא יכול לקרות. לכן גם שאלתי למעלה מתי הראייה למקרוב חוזרת למצבה הקודם. אבא שלי לא זוכר את נקודת הזמן ולמעשה היא אינה חשובה עבורו כי כאמור הוא חזר לראות טוב מכל המרחקים. 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
רפואת עיניים
בחר
בחר